Čas vysiať paradajky

Zhruba dva mesiace by mali rásť priesady paradajok, kým ich dáme do zeme v záhrade. A ak plánujeme výsadbu sadeníc do záhonov v polovičke mája, v našich zemepisných šírkach, je polovička marca ten správny čas na ich vysievanie. Takže si priateľka naplánovala jedno poobedie po návrate z práce práve prácu so substrátom a založením novej úrody. Papriky a paradajky patria k našim najobľúbenejším druhom zeleniny, veľmi nám chutia a tiež ich obaja zjeme v sezóne neskutočné množstvo. Či už samé, alebo na raňajky s domácim kváskovým chlebom ale aj k mäsu na grile v našej záhrade.
Takže vysadbový substrát šiel do sadbovačov, do nich drobné semienka z kríčkových aj divých paradajok z vlaňajšej bohatej úrody a po jemnom orosení rozprašovačom, aby semienka neboli vyplavené prúdom vody zo substrátu, boli plastovým priesvitným vekom prikryté nádoby umiestnené na južné okno nášho bytu. Tu budú mať dostatok svetla aj svoju mikroklímu pre klíčenie a následný rast.

výsev paradajok

Okrem zeleniny na záhrade pestujeme aj cherry rajčiny na balkóne v truhlíkoch, ideálne na raňajky, čerstvo odtrhnuté. V záhrade majú rajčiaky svoje miesto nie len na vyvýšených záhonoch, ktoré som pre tento rok pripravil už obidva, ale aj na iných záhonoch po celej záhrade. Zabezpečujeme tak dostatok rastlín a tým aj úrody, ale bez súvislých monokultúrnych plôch, ktoré by decimovali škodcovia.


výsev rajčín

Ak vysejete paradajky pozdejšie, nič sa nestane, vyklíčia aj tak. Len aj do záhona ich zasadíte o niečo neskôr a teda si skrátite vegetačné obdobie. Ak ale by náhodou bol veľmi studený začiatok mája, aj tak všetci budú sadiť rajčiny neskôr.

Keď sa naučíte pestovať si sadenice zo semien, nebudete závislý od toho, čo kúpite na trhu, akú odrodu budú ponúkať. A navyše pestovanie vlastných priesad je podstatne lacnejšie, ako ich nákup. Keď ich potrebujete takých päťdesiat, ako my, tak už je úspora zaujímavá. Pritom jedinou starostlivosťou o sadenice je ich opatrné a pravidelné zavlažovanie.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať