Elektrická kosačka z Lidlu

Nie je tráva ako tráva, to zistí každý záhradkár, len čo svoju záhradu rozdelí na rôzne plochy a všade pestuje iné rastliny alebo stromy. Inak sa kosí tráva okolo záhonov, inak popri kamennej bylinkovej špirále a úplne inak pri plotoch z pletiva. A tak sme aj my k pôvodným dvom kosačkám, malej a ešte menšej, postupne dokupovali ďalšie kosačky, aby kosenie trávy bolo efektívne. Posledným prírastkom v našej flotile kosačiek je kosačka elektrická so zberným košom. Ako sa s ňou udržiava trávnik?

Kým sme nemali v záhrade takmer žiadne stromy a ovocné kríky, bolo pohodlné kosiť trávu silným krovinorezom na podvozku. Okolo kvetov zase všetko išlo hladko a hlavne bezpečne akumulátorovým vyžínačom. Vyžínač s tridsať kubíkovým motorom zase urobil prácu „niečo medzi“, kedy Zipepr bol prisilný a Hecht na baterku zase nevládal. Nevýhoda práce s vyžínačmi bola tá, že gang domu bol obhádzaný trávou a aj kamenná špirála musela byť po každom kosení čistená od nalietanej trávy. Nehovoriac o tom, že pri kosení vyžínačom nie je tráva pokosená úplne rovno. Najmä vo dvore, kde máme trávnik, nám to začalo vadiť.

Začali sme zvažovať, že si kúpime kosačku na štyroch kolesách so zberným košom na trávu. A s benzínovým motorom. Kosia s nimi aj susedia, občas počuť zaškrípanie noža o kameň. Spodnú časť záhrady a dvor už máme vyčistené od kadejakých „neporiadkov“, tak by sme takýto problém mať nemuseli. Keďže ale máme krovinorezy a vyžínače s rôznymi dvojtaktnými motormi, máme aj dve bandasky s benzínom a olejom v rôznom pomere. A ešte by sme museli skladovať aj čistý benzín do novej motorovej kosačky. Začali sme teda zvažovať kosačku elektrickú, aj tak plánujeme takto kosiť trávu v blízkosti domu, kde je zavedená elektrina.

Najlacnejšie elektrické kosačky s košom mi pripadali ako hračky, zvažovali sme teda niečo z vyššieho radu, keď sa objavila v Lidli elektrická kosačka s motorom 1,8 kW a záberom 42 cm s päťdesiat litrovým zberným košom. Bez pojazdu a za cenu tesne nad sto eur. Rozhodli sme sa „to risknúť“ a vyskúšať v našej záhrade.

Kým skoro na jar sa nízka tráva kosila dobre, aj vďaka centrálnemu nastaveniu výšky kosenia od 20 do 70 mm, už o dva týždne v hustej tráve do pol lýtok má táto kosačka problém. Hustá tráva ju dusí a kôš sa rýchlo naplní. Tam kde vysokú trávu najprv pokosím vyžínačom a po pár dňoch zarovnám touto kosačkou, alebo kde od začiatku kosím v desaťdňových intervaloch a tráva je nízka, tam ide kosenie bez problémov.

V dolnej časti záhrady máme rovinu alebo len mierny svah, takže mi pojazd nechýba. Kosačka je ľahká a preto sa ľahko tlačí, samozrejme kým za sebou neťahám dve predlžovačky. Museli sme dokúpiť jednu tridsaťmetrovú na záťaž 10A, ktorá je tenšia a ľahšia, ako naša prvá 16 A k štiepkovaču.

Celkove kosenie trvá dlhšie, ako krovinorezom, no netreba už trávu hrabať, rovno z koša ju sypem na záhony, ktoré mulčujeme. Takže je to vlastne rovnako náročné, ako predtým s krovinorezom a hrabľami. Miesta, ktoré teraz kosím kosačkou na kolieskach, som aj predtým kosil rovnako často, iba krovinorezom, pretože sú to miesta, kde sa neustále pohybujeme. Teda dvor, predzáhradka a prechod z dvora do záhrady ako aj rekreačná zóna so slnečníkom a grilom. Len je to teraz ľahšie, jednouchšie a pohodlnejšie. Krovinorez je hlučný a prenáša vibrácie do rúk, elektrická kosačka je tichá a pohodlná.

Myslím, že sme si vybrali dobre.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať