Fúrik na solárny pohon

Svet je plný solárnych zariadení. Solárne elektrárne namiesto obilných polí, solárne osvetlenia, solárne lietadlá, solárne čojaviemčo. Ale počuli ste i tom, že by Slnko poháňalo fúrik? Elektrický fúrik samozrejme. Tak o elektrickom fúriku Motúčko som písal aj ja, je to naše štandardné vybavenie záhrady. Ale viete si predstaviť tento elektrický fúrik na solárny pohon? Aké veľký by museli byť solárne články, aby dodali dosť energie pre napájanie silného elektromotora? Viete si predstaviť fúrik ako solárnu plachetnicu? Alebo ako vlastne môže Slnko napájať elektrický fúrik?
Motúčko za sebou neťahá kábel, ale napája ho akumulátor. A ten je treba občas nabíjať. Ako často, to záleží od toho, ako často či veľmi Motúčko používate. Plne nabitý akumulátor vydrží poháňať Motúčko aj jeho obsluhu takých šesť hodín, u polovybitej batérie si všimnete mierne spomalenie jazdy fúrika, najmä s nákladom do kopca. To je stav, kedy sa oplatí batériu dobiť.

Nemusíte používať len nabíjačku napájanú z elektrickej siete. A ak máte chatu či záhradu na mieste, kde nie je elektrická sieť zavedená, ani nemôžete. Akumulátor bez problémov nabijete solárnou nabíjačkou.

solárna nabíjačka motúčka

Ja som si vybral 4 W solárny panel v skladacom kufríkovom prevedení. Je to rozmerový aj cenový kompromis medzi 2W, 4W a 7W prevedením. Plastový vonkajší obal chráni solárne panely pred poškodením a znečistením, po roztvorení sa dajú vyklopiť z veka dve nožičky, pomocou nich nastavím panely naproti žiariacemu slnku. Vedľa panelov je konektor pre nabíjací kábel, či skôr káble. Jeden je zakončený krokosvorkami, ten používam na nabíjanie oloveného akumulátora Motúčka, ale občas takto dobijem aj autoakumulátor. Práve pre udržiavacie nabíjanie batérie auta slúži druhý kábel s koncovkou pre zapaľovač.

Aby solárna nabíjačka fungovala, nepotrebujeme úplne jasný deň. S istým poklesom výkonu funguje aj pri zatiahnutej oblohe. Nabije 12 V akumulátor Motúčka, auta, motorky či záložného zdroja alebo akýkoľvek iný 12 V olovený akumulátor.

Motúčkom zväčša nejazdím celý deň, nemám čo stále prevážať. No keď ho vyberiem, odveziem čo potrebujem, tak raz za čas pripojím solárnu nabíjačku a nechám na slnku. Mám tak istotu, že je Motúčko vždy pripravené k ďalšiemu použitiu. A že som za jeho prevádzku nezaplatil už ani cent navyše 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať