Jahodám treba uľahčiť

Dlhotrvajúce sucho je pre záhradkárov ako za trest. Ak majú dostatok vody, musia dlho a výdatne polievať všetku zeleninu aj niektoré ovocie. A tiež novo zasadené stromčeky. Alebo sa bez dostatku vody pozerať, ako všetko živorí a uschýna. Tento rok sú aj nádrže na dažďovú vodu takmer zbytočné. Na jar pršalo málo, voda z nich je už dávno spotrebovaná. A polievať pitnou vodou je problém. Nie len, že v mnohých dedinách je v lete takéto využívanie vody z vodovodu zakázané, ale najmä je to aj drahé. Poliať dvoje jahody v truhlíku na balkóne sa dá, niekoľkoárovú záhradu už ale pocítite aj na svojej peňaženke.

My našťastie disponujeme výdatnou studňou, hoci čerpanie vody elektrickým čerpadlom sme si nemohli nevšimnúť na elektromeri. A hoci nepolievame hadicou a rozstrekovaním vody po celej záhrade, lež „po staru“ z otepľovacej nádrže nosíme vodu ručne v polievacích konvách ku koreňom každej rastliny, dlhotrvajúce sucho sa podpisuje aj na našej záhrade.

Roznášanie vody po celej záhrade nám spríjemňujú jahody, klasické záhradné aj mesačné, pod ovocnými stromčekami. Podchvíľou si nejakú odtrhneme a osviežime sa. Samozrejme aj na jahodách je badať dlhotrvajúce sucho, veď u nás nepršalo už mesiac. Niektoré plody jahôd začínajú usýchať.

Jahody tvoria plody nie pre našu radosť, ale snažia sa zachovať rod. Po uschnutí šťavnatých sladkých červených plodov sa z nich uvoľňujú semiačka, ktoré sa snažia zakoreniť a vyrastajú z nich nové rastlinky jahôd. Preto rastliny odovzdávajú všetku energiu, a aj vodu, do dozretia plodov.

jahody

Minimalizovať spotrebu vody dokáže nastieľaním jahôd slamou alebo senom. Slnko vďaka mulču neprehrieva koreňový systém a ani vietor zem nevysušuje. Zostáva viac vody jahodám.

Tým, že jahody pravidelne konzumujeme, minimalizujeme množstvo plodov, o ktoré sa rastlinka musí starať a zásobovať vodou cez korene. A jahody túto stratu kompenzujú nasadením nových kvetov a vytváraním nových plodov. Malé plody sú ale menej náročné na vlahu. Takže tým, že si pochutnávame počas polievania, uľahčujeme jahodám ich život a pripravujeme si ďalšiu várku sladkých plodov. Len dúfam, že táto horúčava už skončí a aspoň občas zaprší. Nebudeme musieť svoj čas v záhrade vyčleňovať na pravidelnú zálievku.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať