Viete správne polievať?

Nie, teraz sa nepýtam na správnu techniku Veľkonočných sviatkov. Zaujímam sa o to, či si uvedomujete a či používate správnu techniku polievania rastlín v záhrade. Že to vie každý? No to si práve nemyslím. A aj vám poviem, prečo som získal dojem, že polievať záhradu nevie úplne každý a potom môže rastlinám vážne ublížiť. Ak ako majiteľ záhrady nepolievate sám, ale niekoho ste tým poverili, ubezpečte sa, že aj dotyčný chápe, ako sa má správne polievať a čo môže nesprávnym spôsobom zálievky spôsobiť vám ako majiteľovi. Skôr, než bude neskoro.
 




Bez vody nie je život a platí to nie len o púšti a nie len o ľuďoch, ale aj o rastlinách. Aby stromy, ale aj zelenina či obyčajná tráva prosperovali, dobre rástli, na jar kvitli a potom dávali úrodu, musia mať dostatok vody. Priveľa vody spôsobí hnilobu koreňového systému, nedostatok vody zase uschnutie celej rastliny. Rastliny totiž vodu, získanú koreňmi zo zeme, uvoľňujú listami do vzduchu a túto stratu treba doplniť. Ak nie je dostatok vlahy v pôde, je treba rastliny polievať. Tak isto je potrebné polievať rastliny tesne po vysadení alebo presadení, aby sa dobre zakorenili. Neskôr si už vodu v pôde dokážu zabezpečiť samé.

Veľa ľudí praktikuje pravidelnú zálievku trávnika alebo záhonov v snahe zvýšiť výnosy, úrodnosť, úžitkovosť. Nie je to prirodzené, ale čo už je v tomto umelo nafúknutom svete prirodzené? A aby bolo všetko čo najjednoduchšie, hadicu pripoja k rozvodu vody. Či už k ventilu napojenom na verejný vodovod alebo v rámci úspory k čerpadlu zo studne. Tak to má aj sused. A keď cez týždeň nie je doma, polieva jeho záhradu pomocník z dediny. Každé popoludnie vyberie hadicu, napojí na čerpadlo a popolieva každú jednu rastlinu, každý jeden ovocný krík, pekne na všetky listy rovnomerne. A nezabudne ani dôkladne popolievať celú plochu vypletých políčok, úhľadne vyhaldených a pohrabaných, bez jedinej burinky.

Pripomína to dve príslovia z čias povinnej vojenskej služby: 1. Čo je mokré, to je čisté. 2. Iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ.

Doteraz som si myslel, že každý dedinčan, za tie roky čo tu žije, nazbieral a odkukal mnoho skúseností a znalostí od predkov. Keby som ja na našom pozemku polieval rastliny alebo kríky, vodu by som dával ku koreňom. Pretože nimi si rastlina berie vodu. Studená voda zo studne na horúce listy podvečer akurát tak spôsobí rastlinám šok a možno aj zníži úrodu.

A polievať celú plochu záhonov môže spôsobiť asi iba jediné: zatvrdnutie vrchnej vrstvy pôdy. A veru že v sobotu gazdiná zobrala motyčku a tú kôru na zemi pekne postupne opäť rozbíjala. Pôdu skyprila, aby ju v pondelok mohol pomocník opäť popolievať a ona mohla opäť zatvrdnúť. Pozeral som sa popri svojej práci na toto divadlo a v duchu sa pýtal, či tomu pomocníkovi niekto zle vysvetlil, čo sa od neho očakáva. Alebo sa očakávalo, že sám pochopí, čo sa od neho chce pri žiadosti o polievanie záhrady.

Mimochodom na pozemku, kde stačí zakopnúť rýľom do tridsiatich centimetrov a ste v mokrej pôde. Kde stačí vrchnú vrstvu namulčovať a aj po týždni po odhrabaní slamy alebo trávy je vlhká pôda…

Ja som si pripravil nádrž na vodu, do ktorej prečerpám vodu zo studne, nechám ju aklimatizovať na teplotu okolia až na druhý deň ju využívam na zalievanie rastlín, ktoré to potrebujú alebo ktoré boli čerstvo presadené.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať