Štrkové kompostovisko

Občas si rád pozriem vo vysielaní Slovenskej televízie program Hurá do záhrady. Zaujíma ma, čo nové pripravili, pozriem si nejakú inšpiráciu a čo nové v záhradkárskych predajniach. No čo chalani predviedli v tomto pokračovaní programu na verejnoprávnej televízii, ma dožralo.

Už som si zvykol, že v podaní tohto programu sa slovom záhrada rozumie kút v rohu vysokého betónového plota za malým domom v satelite, v podstate takom súkromnom paneláku. Miesto tam nie je, svetlo tam nie je, susedov nepoznáte a v záhrade si ani minifutbal nezahráte a so psom musíte chodiť na ulicu, aby sa prebehol. A domáci nemajú na nič čas a preto si objednajú záhradníka, aby okolie domu vyzeralo čo najrýchlejšie, ako keby bolo roky rokúce využívané.

Dnes to teda nebolo o betónovom plote, ale domáci nemali nijaký vzťah k záhrade, možno tak trávnik ukazovať susedom a pretekať sa, kto častejšie kosí (motorovou kosačkou). No ani protagonisti programu sa nedali zahanbiť.

Na časti plochy „záhrady“ odstránili z povrchu trávu. Potom zmontovali z dreva vyvýšené štvorcové záhony. Namiesto poctivého natretia dreva fermežou (čo je prírodná látka, predlžujúca životnosť dreva) ho natreli nejakou riedkou lazúrou, aby to „nejak“ vyzeralo a do vnútra „záhona“ dali plastovú fóliu na ochranu dreva pred hnitím, ktorú pricvakávali k stenám.

Potom tieto vyvýšené záhony o rozmeroch cca 1,5 x 1,5 m a výške 60 cm položili na odstránenú trávu a dôkladne podľa vodováhy ich umiestnili na zem. Na dno položili netkanú textíliu a zasypali vnútro substrátom! Títo ľudia nič nepočuli o vyvýšených záhonoch ani dôvode, prečo sa do vnútra dávajú drevené konáre, kompost či hnoj. Však načo. Zvonka to nevidno. Nakoniec okolie kvetináčov-záhonov vysypali štrkom a udusali.

V závere zložili drevený kompostér z dosák. Správne mal medzi doskami medzery, aby bol ku kompostu prístup vzduchu. Ale opäť drevo nebolo ošetrené fermežou proti hnitiu. A hotový kompostér položili medzi drevené vyvýšené záhony na štrk! Hlavne že pred kompostér položili drevenú kazetovú podlahu, aby domácej panej náhodou kamienok nevošiel do šlapky. Ale ako vojdú dážďovky zo zeme do kompostovaného materiálu, aby z neho spravili kompost, na to nemysleli. Ani na to, aby do kompostu nepršalo. Hlavne, že to všetko dobre vyzerá, fungovať to nemusí. Som zvedavý, ako budú reagovať, keď sa bude domáca pani sťažovať, že jej ten odpad, čo z kuchyne hádže do kompostoviska, smrdí.

Som naštvaný, že tento program, pripravovaný aj z mojich daní (vysiela ho verejnoprávna televízia, ešte nedávno bola na konci zmienka o dotácii, za ktorú bol nakrútený) obsahuje také nezmysly a že sa to všetko nie len nakrúca, ale aj vysiela! Poriadna záhrada v programe nebola ani nepamätám, zato sa tam producírujú majitelia rodinných domov, ktorý ani nevedia, ako majú tú svoju „záhradu“ polievať, nieto v nej niečo pekné alebo užitočné pestovať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Jedna odpoveď to “Štrkové kompostovisko”

  1. Soňa píše:

    Súhlasím s Vami, je to program pre tých, čo nevedia kam s peniazmi a ukazovať sa…

Komentovať