V tomto období sa veľa ľudí sťažuje, že je všade veľa vošiek. A tiež sa nás pýtajú, či máme tiež na kríkoch vošky a čo proti nim robíme. Nuž najlepšie je nerobiť nič. A to myslím smrteľne vážne. A smrteľné je to ničnerobenie aj pre tie vošky. Zdá sa vám to divné?




Vošky potrebujú teplo a vlhko a mladé výhonky rastlín, či už nejakých kríkov alebo aj ruží či iných šťavnatých bylín. Z koncových výhonov alebo aj šťavnatých rastlín sajú šťavu, miazgu, ktorá obsahuje cukry, preto aj ich výlučky sú sladké a tie zas priťahujú mravce, ktoré si takto svoje vošky pasú a chránia pred predátormi. Dokonca si sami vošky roznášajú po zdrojoch potravy.

Ako proti voškám zasiahnuť? Nuž máte na výber v zásade dve možnosti. Buď použiť overenú chémiu alebo vyskúšať prírodné prostriedky. Alebo aj tretiu, nechať to všetko na prírodu. A aký je v nich rozdiel, aký bude výsledok? Pre pochopenie toho, čo robíte a pochopenie toho, čo docielite, je potrebné poznať, ako „to“ funguje. Aby vám neostali oči pre plač.

Životný cyklus vošiek je celkom komplikovaný. Ale v zásade môžeme povedať, že sa nové jedince môžu objavovať cca každé štyri týždne, takže chemický postrek je potrebné pravidelne opakovať. A pri každom takomto zásahu zlikvidujeme nie len aktívne vošky, ale aj ich predátorov, teda najmä lienky a ucholaky. No a tie majú šancu sa znova objaviť až budúcu sezónu… Takže ak sa v zúfalstve uchýlite k chemickému zásahu voči voškám, musíte to robiť pravidelne a sami, lebo Prírodu ste z ochrany svojich rastlín vyradili už prvým postrekom.

Preto treba robiť nič, nechať to tak. Všade to funguje rovnako, hojnosť potravy priťahuje jej konzumentov.

Súvisiace:  Kompost nie je odpad

A čím viac potravy, tým viac potomstva si „dovolia“ predátori vychovať. Takže na našich vŕbach, kde sa najskôr objavilo, tak ako každý rok, množstvo vošiek, sa onedlho objavili lienky a postarali sa o ďalšie potomstvo. A nie len na vŕbach, ale aj na ďalších rastlinách a ovocných stromoch, kde vošky nivočili mladé výhonky.

Takže treba len trpezlivosť a počkať, kým lienky tento svoj raj využijú naplno.



Podobné príspevky

barbecuebarbecue
Grilovačka, ktorá teší
S príchodom leta, či prvých teplejších dní, sa stávajú bežnou...
Čítať ďalej
Obľúbený lunárny kalendár
Umelé zavlažovanie, umelé štrkové polia namiesto trávy, umelé hnojivá,...
Čítať ďalej
priesady na oknepriesady na okne
Vetrajte byt, keď pestujete priesady
Každý panelákový záhradkár, ktorý si pripravuje vlastné priesady zeleniny,...
Čítať ďalej
Aké ťažké je kúpiť si záhradu
Mnoho ľudí je stále prekvapených z toho, že sme...
Čítať ďalej
Prales v záhradePrales v záhrade
Prales v záhrade
Záhradu stačí nechať pár mesiacov bez starostlivosti a hneď...
Čítať ďalej
U nás sa jahodám darilo. Prečo nie...
Na rok 2021 budú záhradkári spomínať s ťažkým srdcom....
Čítať ďalej