Opäť pribudla kosačka

Zdá sa to ako nie dobrý nápad kupovať kosačku na trávu na jeseň, ale aj napriek tomu sme si jednu zadovážili a aj ju naplno využili. Nie, že by sme ich nemali dosť, ale každá kosačka sa hodí na inú trávu a inú plochu a my sme si povedali, že svoj strojový park rozšírime. A tak k rôznym vyžínačom aj elektrickej kosačke pribudla kosačka motorová. Okrem úspory paliva priniesla aj plašenie krtov vibráciami štvortaktného spaľovacieho motora. A nesmiem zabudnúť ani na perfektne pokosený a zarovnaný trávnik pred nadchádzajúcou zimou.

Divný spôsob leta tento rok spôsobil nielen predĺženie sezóny zeleniny, ale tiež menšiu úrodu trávy. Po druhej kosbe už tráva veľmi nenarástla, na druhej strane bola dosť vysoká na to, aby lúka takto zimovala. Elektrická kosačka ani pri troch predlžovačkách nepokosí celú záhradu a motorový krovinorez je pri nízkej tráve málo efektívny. Veľa hluku a veľa benzínu vlastne pre nič.

Padlo rozhodnutie kúpiť motorovú kosačku. Pri výbere hralo úlohu veľa faktorov. Podľa odporúčaní predajcov kosačiek je dôležitá veľkosť trávnika, no my výnimočne kosíme všetku plochu trávy naraz. Teraz to bolo vlastne len druhý raz v histórii našej záhrady. Viac nás zaujímala hmotnosť, pretože kosačku musíme do domu preniesť, aj celkový záber i obratnosť kosačky pri práci. Vyšla nám z toho motorová kosačka HECHT s plastovým šasi a stokubíkovým motorom, ktorá kosí v šírke 40 cm a nemá pojazd. Zato má výbornú cenu. Tak sme si ju objednali a čakali na kuriéra.

Pri montáži som nastavil kolieska na strednú výšku kosenia (asi 45 mm), pretože tento lacný a ľahký typ nemá centrálne nastavovanie výšky, každé koleso sa musí zvlášť šróbovať do rámu. Po namontovaní dvojdielnej skladacej rukoväte bola montáž hotová. Nalial som motorový olej, ktorý som si objednal spolu s kosačkou, nasadil zberný kôš na trávu a mohol som štartovať.

Pri poslednom tohoročnom kosení som prebehol predzáhradku aj dvor a potom som pokosil niektoré plochy v ovocnom sade.

Tu som sa už „nezdržiaval“ zberaním trávy do koša, ten som nechal v dome a iba som trávu mulčoval a nechal ju ležať na trávniku. Neskôr ju priateľka kompletne pohrabala a preniesla tam, kde ju potrebovala mať.

Skutočný test kosačky po tomto zábehu prišiel na hornej lúke, ktorá má 12 árov trávy. Nalial som plnú 0,6 litrovú nádrž benzínu s tým, že uvidím kedy bude treba dotankovať. Výrobca deklaruje kosačku HECHT 5406 ako vhodnú pre plochy trávy do 700 m2, teda polovicu našej lúky. Ako vravím, nekosíme trávu vždy na komplet, ale na etapy, plošné kosenie je u nás výnimka. A teraz pred zimou bolo treba trávu len skrátiť, hoci seno z poctivej trávy by sa zišlo. No keď raz nepršalo, tak nenarástla.

Začal som kosiť po vrstevniciach, trávu nechával ležať na lúke a postupoval zospodu smerom nahor. No keď som po dvoch hodinách dorazil k základom horného plota, začalo sa stmievať, no benzínu v nádrži vždy ešte trochu ostávalo. Musel som s kosením skončiť. Je veľmi pravdepodobné, že pri vyššej alebo hustejšej tráve by bola spotreba benzínu o ničo vyššia, kosačka má automatickú reguláciu výkonu podľa záťaže.

Obsluha kosačky je jednoduchá a ľahká, hoci tlačiť ju proti svahu pri jej hmotnosti 20 kilo je nezmysel. Zato po rovine je to bez problémov aj pri chýbajúcom pohone, zato sa s ňou ľahko manipuluje okolo kríkov alebo kvetinových záhonov, a že u nás ich nemáme rovné, ale do rôznych oblúkov. Pri hustej tráve zamrzí malý zberný kôš len 40 litrov, zato ale naplnený nie je ťažký ani pre ženy. A pretože ju neplánujeme používať často, tak nám ani nechýbajú guličkové ložiská v kolesách ani centrálne nastavovanie výšky kosenia.

A tak paradoxne najväčším problémom pre nás bolo nájsť jej nejaké miesto v dome, kde bude uložená.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať