Tag čaj

Aj šípky sú ovocie. A zdravé

24 decembra 2017,, napísal admin Tagy: , ,

Veľa ľudí ich považuje za burinu, ktorá rastie na okrajoch lesov a len zavadzia. Má ostnaté vetvy, ktoré sa zachytávajú do kabátov a rúk a zaberajú miesto v záhrade užitočným druhom. Ale veľa ľudí v nich vidí na jar pekne kvitnúce kríky a na jeseň plné zdravých plodov, ktoré keď neoberieme my na čaj a iné nápoje, zostanú vtákom ako ich zimná potrava. Ako to vidíte vy? Kde je pravda? Divé šípky vám zavadzajú alebo ich viete správne zužitkovať?

 



Koľko kávy vypijeme v záhrade?

11 októbra 2017,, napísal admin Tagy: , ,

Káva je nie len chutný nápoj, ale aj možnosť vychutnať si krátku prestávku v práci. Či už pracujem na počítači alebo v záhrade. Nepijem ju preto, aby som nezaspal či získal viac sily a energie, prosto mi chutí. Aj priateľke. A tak si každý deň dáme trochu kávy aj v záhrade. Občas si ju uvaríme priamo v dome čerstvú, najčastejšie si ju nosíme v termoske, šetrí to čas 😉 A koľko kávy vlastne vypijeme v záhrade za jeden deň? Na jednoduchú otázku nie je možné tak jednoducho odpovedať. Prečo? Nie je totiž deň ako deň.

Raňajky zo záhrady

22 augusta 2017,, napísal admin Tagy: , , , , ,

Je to skvelý pocit, keď si na tanier položíte veci, ktoré ste si dopestovali vlastnými rukami vo vlastnej záhrade. Nie ste odkázaný na to, či v obchodoch majú čerstvé potraviny alebo nie, či v Španielsku bola úroda, cestou sa nepokazil kamión alebo ľudia pred sviatkami vykúpia obchody. A do istej miery nie ste závislý ani na tom, či máte prácu a pravidelnú mzdu. Dobrý pocit sprevádza vynikajúca chuť vo vlastnej záhrade dopestovanej zeleniny, ktorú môže umocniť aj doma pečený kváskový chlieb. Takéto raňajky ja teraz mávam takmer každý deň.

Kvitne baza

29 mája 2017,, napísal admin Tagy: , , , ,

V susedovej vedľajšej záhrade práve kvitne baza. Má ju zasadenú tak, že rastie pri spoločnom plote, ale za jeho drevenými prístavkami. Takže sa nedostane ku kmeňu, ale ani ku kvetom. Z našej strany ale krík bazy vytvára peknú korunu, zakrýva tu drevenú búdu a navyše prináša osoh svojimi kvetmi. A keďže kvitne blízko jablone, pripomína ešte jednu vec. Navyše, kvitnúca baza čierna je peknou okrasou aj našej záhrady.
 

Prečo dedinčania kupujú sáčkové čaje ?

10 marca 2017,, napísal admin Tagy: , , , ,

To som sa pýtal sám seba, keď som bol na návšteve u rodiny, bývajúcej kúsok od našej záhrady. Pozvali nás na kus reči, zrejme boli aj trochu zvedaví, ako sa nám v ich dedine páči a ako sa nám v záhrade darí. A na otázku, aký čaj si dáme, sme obaja s priateľkou odpovedali, že bylinkový. V chladnom dni zahreje a aj povzbudí telo, zaženie problémy. Liečivá sila rastlín je známa už tisícročia, tak prečo sa im brániť. Ale na výber sme dostali tri škatuľky sáčkového čaju, kúpeného v meste. Prečo ma to prekvapilo?

Mäta pieporná

04 júla 2013,, napísal admin Tagy: , , , ,

Mäta pieporná Mäta pieporná je často pestovaná v našich záhradkách ako liečivá bylinka, aj keď je veľmi invazívna a správa sa ako burina. Ak jej vytvoríte dobré podmienky, teda priepustnú vápenatú pôdu bohatú na živiny a humus na teplom a vlhkom stanovišti, rozrastie sa vám po celej záhrade. Preto ju niektorí záhradkári odporúčajú pestovať v nádobách, aby ju mali ako-tak pod kontrolou.

Podzemnú časť tvoria biele odzemky, z ktorých vyrastá hranatá stonka s jemnými chĺpkami, zafarbená do tmavozelena až fialova. Táto trvalka dorastá do výšky 30 až 100 cm. Kopijovité listy s nepravidelným zúbkovaním sú na vrchu tmavozelené s nevýrazným žilkovaním, ktoré je silno viditeľné na svetlejšej spodne strane listov.

Pečený čaj z ovocia

02 júla 2013,, napísal admin Tagy: , , , , ,

džem V záhradách sa onedlho ukáže tohoročná úroda. A vyvstane opäť otázka, čo s ňou. Ako ju spracovať. Ako uchovať tú časť ovocia, ktorú nedokážeme okamžite ako čerstvú skonzumovať. S prvými jahodami to nie je problém, len sa po nich zapráši. Jedia sa čerstvé alebo so šľahačkou, zmixované do koktailov a podobne. Ovocia ale s postupujúcim letom pribúda, aj množstvo aj druhy a zrazu máme všetci plné bruchá. A bedničky a vedierka sa plnia. Čerešne, ríbezle, slivky, maliny, černice, egreše…

Klasika je navariť zo všetkého kompót alebo lekvár. Ale pri pomyslení, koľko cukru a želírovacej hmoty do toho by bolo treba nasypať a koľko času treba stáť v lete pri horúcom sporáku. A predtým ešte všetko ríbezlie a maliny pomlieť a prepasírovať. Čo tak skúsiť dosladiť stéviovým práškom a urobiť zo všetkého ovocia pečený čaj? Pečený čaj potom môžeme pridávať do bieleho jogurtu alebo do raňajkových musli alebo do ryžového nákypu.

1