Starý mulč neodstraňujeme

kyprá pôda pod mulčom Stále viac ľudí sa prikláňa k prírodnému a jednoduchšiemu pestovaniu. Niektorých k tomu privádza snaha robiť veci lepšie a jednoduchšie, u niekoho je to skôr postupná strata fyzických síl vekom. V každom prípade nastieľanie senom a slamou sa začína udomácňovať na záhonoch slovenských záhradkárov. Postupne objavujú výhody takéhoto pestovania zeleniny, ale aj viniča či starostlivosti o ovocné stromy. No zároveň s pôsobením na neprebádanom poli permakultúry sa vynárajú nové otázky, na ktoré očakávajú od nás, ktorí sme ich inšpirovali, odpovede. Ako napríklad: kedy zo záhonov odstrániť mulč, ktorý sme tam nechali na jeseň.

Pre ľudí zvyknutých na jar kompletne zrýľovať záhony a odstrániť každú rastlinku, ktorá si tu dovolila vyrásť bez požehnania majiteľa záhrady a bez toho, že by bola sadená alebo siata, je to nová situácia. Na záhonoch je mulč alebo jeho zvyšky z jesene a ruky svrbia túžbou už niečo robiť. Na nerýľovanie a nekopanie si treba zvyknúť.

Pod nástieľkou je pôda stále vlhká a kyprá, stačí sa zohnúť a mulč trochu odhrabať. Presvedčte sa sami. Burinu, ktorá sem tam cez mulč prerastá, vytrhnete dvomi prstami a položíte na vrch, nech sa tiež rozloží a poskytne záhonu živiny.

Najmä mulč z pokosenej trávy sa rozkladá rýchlejšie. A trávy býva na jar poskromne. No to je jediné, čo s mulčovaným záhonom na jar treba urobiť, je doplniť vrstvu nástieľky. Zo zásob slamy, sena alebo čerstvo pokosenej trávy, ktorá je zo dňa na deň väčšia. Aby ste burinu, ktorá sa snaží spod nej vyrásť, zadusili a udržali vlahu v pôde, ochránili ju pred vysušovaním silnejúcim jarným slnkom.

Keby ste teraz dali mulč preč, dosiahli by ste iba to, že by sa zem vysušila, popraskala a začala by na nej rásť burinu, ktorú by ste museli pokopať, aby ste záhon pripravili na novú výsadbu. Keď nástieľku necháte tam, kde je, dážďovky ďalej budú pre vás pôdu prekyprovať, voda sa z pôdy nevyparí a burina sa na svetlo nedostane.

Keď príde čas na sadenie priesad, odhrniete trochu mulču, malou záhradkárskou lopatkou vyhĺbite v kyprej a vlhkej pôde jamku a vložíte malú priesadu, ktorú obklopíte vrstvou mulču. Ak potrebujete vysiať, urobte v mulči medzeru, vysejte semená, ale mulč neprihŕňajte, kým nové rastlinky nevzídu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


6 komentárov to “Starý mulč neodstraňujeme”

 1. Adam píše:

  ahojte, chcel by som začať používať slamu ako mulč. Bojím sa ale, že ak zafúka silnejší vietor, budem ju mať rozfúkanú po celej záhrade. Aké s tým máte skúsenosti? Dík.

  • admin píše:

   Len najlepšie. Ak slamou záhony len nepostrašíte, ale naozaj namulčujete, tak ju nijaký vietor nerozfúka. Pozrite naše fotografie v článkoch.

   • Adam píše:

    vaše foto som si pozrel a sú pre mňa inšpiráciou, ale ako zabrániť jej rozfúkaniu do okolia? treba ju nejako špeciálne „utlačiť“ k zemi, alebo ako to funguje?

    • admin píše:

     Ďalšie foto aj články nájdete tiež na webe http://zahradavkopci.sk
     Používame slamu lisovanú do balíkov (veľkých aj malých) a prosto uvoľníme špagát a slamu rozoberieme a položíme na záhony (nie len vyvýšené). Žiadne natriasanie slamy, mulč nie je ozdoba ale silná vrstva nástieľky, ktorá má zabrániť prístupu svetla k burine.

     Samozrejme slama na mulčovanie nie je taká, ako pre dobytok. Teda nemá byť uskladňovaná v suchu: http://pestovanie.info/uskladnenie-slamy-na-mulcovanie/

Komentovať