To ti nevyrastie

Uplynulý víkend som mal stretnutie so spolužiakmi zo strednej školy. Radšej ani nenapíšem po koľkých rokoch :o) Pár mojich rovesníkov býva stále v rovnakom meste, v ktorom sme drali školské lavice, takže sa občas stretávame alebo aspoň vieme o sebe. Ale veľa z nás je ďaleko, poniektorí v zahraničí, tak je takéto výročné posedenie výbornou možnosťou pospomínať na dávne roky aj si osviežiť tie nedávne a porozprávať sa, komu sa ako darí a čo robí. Prišla reč aj na naše záhrady.

Asi by som mal povedať, že ja som bol odjakživa trochu exot, ale to by sa dalo tiež povedať o polovičke mojich spolužiakov. Každý sme boli švihnutí trochu inak 😉 A ja som bol známy ako technický typ, strojár, ktorý o hnojárine nechcel ani počuť. Informácia, že som donedávna robil šéfajťáka v medzinárodnej poľnohospodársko-potravinárskej firme bola pre mnohých prekvapením, rovnako ako aj to, že trávim všetok voľný čas v záhrade pod kopcom. Nasledovala otázka, kde mám tú záhradu a samozrejme aj to, akú veľkú.

„Tak to sa naorieš alebo narýľuješ dosť.“ zhodnotila jej rozlohu Anka, ktorá roky sedávala za mnou.
„My neorieme, nerýľujeme ani neokopávame.“ odpovedal som jej s úsmevom, na čo sa ona zháčila.
„To musíš, ak chceš aby ti rástla zelenina. Ako vypestuješ mrkvu bez okopávania?“ dala sa počuť dlhoročná ortodoxná záhradkárka, ktorá všetko robí tak, ako jej rodičia a prarodičia. V škole ju naučili učiť sa naspamäť, ale premýšľať donútili len niektorých z nás.
„U nás sa všetko pestuje tak, že sa nerýľuje ani neokopáva,“ povedal som a dvaja spolužiaci, ktorí poznajú moju záhradu z webu a zeleninu už ochutnali, prikývli.
„Burina ti všetko zadusí,“ pokračovala Anka presvedčená o svoje pravde.
„Nám burina nezadusí nijaké rastliny, pretože zeleninu aj stromky mulčujeme,“ prezradil som jej naše záhradnícke tajomstvo a pokračoval som: „Pestujeme v záhrade bez zbytočnej námahy.“

„Tak to ti nič v záhrade nevyrastie,“ uzavrela debatu Anka.

záhon paradajok

Ja som sa len usmial. Koľko nám toho v záhrade posledné dva roky nevyrástlo a koľko toho za posledných pätnásť rokov Olinke v jej malej záhradke za mestom nevyrástlo som vedel celkom presne a aj vy ste to videli na fotkách v článkoch na tomto webe.

Len záhradkárka, ktorá to za celý život inak neskúsila vie, že mi v záhrade žiadna zelenine mojím spôsobom permakultúrneho pestovania nevyrastie.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať